High school sports schedule for 09.05.2022

Per:


Sunday, May 8, 2022 | 22:12


High schools

Baseball

WPIAL

Schedule for Monday

Class 5A

Section 2

Fox Chapel in Plum, 4 p.m.

Hampton on Mars, 3:45 p.m.

Penn Hills in Woodland Hills, 4 p.m.

Class 4A

Section 2

Ambridge in Quaker Valley, 4:15 p.m.

Beaver in the Central Valley, 4 p.m.

Blackhawk at New Castle, 4 p.m.

Section 3

Belle Vernon and Elizabeth Forward, 4 p.m.

Laurel Highlands in Uniontown, 4 p.m.

Ringgold in West Mifflin, 4 p.m.

Class 3A

Section 3

Ligonier Valley in Derry, 4 p.m.

Section 4

Charleroi in Yough, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Carmichaels at the Beth Center, 4 p.m.

Section 2

Ellipse on the south side, 4:30 p.m.

Neshannock at Laurel, 4:15 p.m.

Riverside in Shenang, 4 p.m.

Section 3

Jeannette at Northgate, 4 p.m.

Section 4

Brentwood at Seton LaSalle, 4 p.m.

Burgettstown in Fort Cherry, 4 p.m.

Carlynton in Chartiers-Houston, 4 p.m.

Nonsection

Allderdice in Carrick, 3:30 p.m.

Burrell in the Kiski Area, 4 p.m.

East Allegheny in South Allegheny, 4 p.m.

Eden Christian with Bishop Canevin, 4 p.m.

Franklin Regional in Hempfield, 4:15 p.m.

Freeport at Deer Lakes, 4 p.m.

Greensburg Salem in Connellsville, 4 p.m.

Highlands in Riverview, 3 p.m.

Indiana at Homer Center, 6 p.m.

Leechburg in Riverview, 3 p.m.

Mapletown in Bentworth, 4:30 p.m.

McKeesport in the North Hills, 6 p.m.

Monessen at Frazier, 4:30 p.m.

Montour on the Moon, 4:15 p.m.

Mount Lebanon in the Chartiers Valley, 16:15

Norwin in North Allegheny, 7 p.m.

Obama Academy in St. Joseph, 4 p.m.

Penn-Trafford in Pine-Richland, 4 p.m.

Upper St. Peters Township Claire, 4 p.m.

Rochester in Mohawk, 4:30 p.m.

Seneca Valley in Bethel Park, 4 p.m.

Shady Side Academy in Knoch, 4 p.m.

South Fayette in Canon-McMillan, 4 p.m.

Thomas Jefferson at Keystone Oaks, 4:30 p.m.

Western Beaver in Ellwood City, 4:30 p.m.

Youg and Jeannette, 4 p.m.

Softball

Schedule for Monday

Class 6A

Section 2

Butler in Norwin, 4 p.m.

Hempfield in North Allegheny, 6:30 p.m.

Class 5A

Section 1

Woodland Hills, Indiana, 4 p.m.

Section 3

Oakland Catholic at Fox Chapel, DH, 3:45 p.m.

Class 4A

Section 1

Burrell in Greensburg Salem, 4 p.m.

Section 2

Uniontown and Laurel Highlands, 4 p.m.

Youg at Belle Vernon, 4 p.m.

Section 3

Montour in Beaver, 4:15 p.m.

New Castle in Hopewell, 4 p.m.

Class 2A

Section 2

Ligonier Valley at Apollo-Rdge, 4 p.m.

Class A

Section 1

Rochester at Cornell, DH, 3:30 p.m.

Section 2

Avella at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.

Section 3

Springdale at Northgate, 6 p.m.

Nonsection

Albert Gallatin at Northern Garrett (Md.), 4:30 p.m.

Bentworth in Brownsville, 4 p.m.

Beth-Center in Mapletown, 4:15 p.m.

Bishop Canevin in Brashear, 4 p.m.

Brentwood in Burgettstown, 4 p.m.

Burrell in Shaler, 4 p.m.

Butler in Armstrong, 3:45 p.m.

Carmichaels in West Greene, 4 p.m.

Chartiers-Houston on the South Side, 4 p.m.

Chartiers Valley at Thomas Jefferson, 4 p.m.

Deer Lakes in Fox Chapel, 3:45 p.m.

Ellwood City in Neshannock, 4 p.m.

Freedom at Beaver Falls, 4:15 p.m.

Gateway in the Kiski area, 5 p.m.

Jefferson-Morgan at Fort Cherry, 4 p.m.

Knoch on Mars, 3:45 p.m.

Laurel on the Western Beaver, 4 p.m.

Leechburg in Southmoreland, 4 p.m.

McKeesport in Baldwin, 6:30 p.m.

Mohawk in Beaver, 4 p.m.

Moon in Hampton, 4 p.m.

Mount Lebanon in the Seneca Valley, 4 p.m.

Mt. Pleasant in Connellsville, 4 p.m.

Northgate in Carlynton, 4 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart in Penn Hills, 3:45 p.m.

Plum in North Catholic, 4 p.m.

Seton LaSalle in Avonworth, 7 p.m.

South Allegheny at Serra Catholic, 4 p.m.

South Fayette in Central Valley, 4:15 p.m.

South Park in McGuffey, 4:15 p.m.

Steel Valley in Frazier, 4:15 p.m.

Joseph in Eden Christian, 4 p.m.

West Mifflin at Bethel Park, 4 p.m.

Tennis

boys

WPIAL Team Championship

Class 3A

Semifinals

Schedule for Monday

Franklin Regional v. Shady Side Academy, 3 p.m .; Fox Chapel against Mount Lebanon, 3 p.m.

Class 2A

Semifinals

Schedule for Monday

Quaker Valley v. Central Valley, 3 p.m .; Mars v. North Catholic, 3 p.m.

Athletics

WPIAL Team Championship

Finals

Schedule for Wednesday

boys

Class 3A

In West Mifflin

Butler v. Norwin v. North Allegheny v. Mount Lebanon, 3 p.m.

Class 2A

In the city of Peters

Greensburg Central Catholic vs. Riverside Vs. Shenango South Park, 3 p.m.

cure

Class 3A

In West Mifflin

Butler v. Norwin v. North Allegheny v. South Fayette, 3 p.m.

Class 2A

In the city of Peters

Greensburg Central Catholic vs. Riverside Vs. Shenango Quaker Valley, 3 p.m.

Volleyball

boys

Schedule for Monday

WPIAL

Class 2A

Section 3

Thomas Jefferson with Bishop Canevin, 6 p.m.

Trinity in Steel Valley, 3:30 p.m.

Nonsection

Central Catholic in Baldwin, 7 p.m.

Fox Chapel on Deer Lakes, 7:15 p.m.

Meadville in Butler, 7:30 p.m.

Peters Township in the North Hills, 7:15 p.m.

South Fayette at Our Lady of the Sacred Heart, 7:30 p.m.

Upper St. Clair in Keystone Oaks, 4 p.m.

All schedules are subject to change. To report results or schedule changes, email [email protected] Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, statistics, table and results from all over the Western Pa.

Leave a Comment